Jak radzić sobie z zatrzymywaniem wody

Woda jest niezbędnym elementem dla naszego organizmu. Bez niej, nasze ciało nie byłoby w stanie funkcjonować prawidłowo. Jednakże, nadmiar wody może być problematyczny i prowadzić do zatrzymywania jej w organizmie. W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z tym problemem ze względu na siedzący tryb życia oraz niewłaściwą dietę.

Zatrzymanie wody to stan, gdy płyny gromadzą się w tkankach międzykomórkowych lub jamach ciała (np. brzuchu czy nogach). Może ono powodować uczucie ciężkości i obrzęki, a także wpływać negatywnie na wygląd skóry – sprawiając, że wydaje się bardziej rozciągnięta i mniej jędrna.

Aby radzić sobie z tym problemem należy przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz styl życia.

Dieta bogata we włókna

Pierwszym krokiem do zwalczania retencji płynów jest odpowiednia dieta. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych we włókno takich jak warzywa liściaste (szpinak, sałata), owoce (jabłka, jagody) oraz pełne ziarna zbóż (brązowy ryż).

Warto również unikać produktów wysoko przetworzonych zawierających dużo soli, cukru i tłuszczu. Sól jest jednym z głównych winowajców zatrzymywania wody w organizmie, dlatego należy ograniczyć jej spożycie do minimum.

Regularne picie wody

Paradoksalnie, aby pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu – trzeba pić więcej wody! Woda pomaga oczyścić nasz organizm ze szkodliwych toksyn oraz reguluje poziom sodu we krwi. Zaleca się picie około 8-10 szklanek dziennie.

Warto również pamiętać o tym, że nie tylko sama ilość spożytej wody ma znaczenie, ale także sposób jej picia. Lepiej unikać szybkiego popijania dużej ilości na raz – lepiej jest pić regularnie przez cały dzień.

Aktywny tryb życia

Siedzący tryb życia sprzyja retencji płynów. Dlatego ważne jest by codziennie wygosparować czas na aktywność fizyczną. Nie musimy od razu rejestrować się na siłownię czy biec maraton – wystarczy kilka razy w tygodniu spacer lub joga.

Ćwiczenia pobudzają układ limfatyczny do pracy co przyspiesza usuwanie toksyn i nadmiaru płynów z organizmu.

Masaż drenażowy

Masaż drenażowy może być skutecznym sposobem na pozbycie się zatrzymanej wody. Jest to specjalna technika masażu, która pobudza układ limfatyczny do pracy i pomaga usunąć nadmiar płynów.

Możemy wykonać go samodzielnie lub udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego czy spa.

Podsumowanie

Zatrzymywanie wody jest problemem, który może dotyczyć każdego z nas. Jednakże dzięki odpowiedniej diecie, regularnemu picia wody oraz aktywności fizycznej możemy sobie z nim poradzić.

Warto również pamiętać o tym, że retencja płynów może być objawem poważniejszych schorzeń takich jak niewydolność serca czy zaburzenia hormonalne – dlatego jeśli mimo zmiany nawyków nie widzimy poprawy należy skonsultować się ze specjalistą medycyny.

Pamiętajmy także o tym by unikać produktów wysoko przetworzonych zawierających dużo soli oraz pić wystarczającą ilość wody przez cały dzień. Regularne