Rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na nadciśnienie, czyli stan, w którym ciśnienie krwi utrzymuje się na wyższym poziomie niż norma. Jest to poważne schorzenie, które może prowadzić do wielu groźnych konsekwencji dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego ważne jest rozpoznawanie oraz odpowiednie leczenie tej choroby.

Nadciśnienie często nazywane jest „cichym zabójcą”, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów. Wielu ludzi nawet nie wie o swoim problemie z ciśnieniem krwi, dopóki nie zostaną poddani badaniu u lekarza lub nie pojawią się pierwsze komplikacje. Jednakże istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą predysponować do występowania nadciśnienia – m.in.: palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, dieta bogata w sól i tłuszcze oraz stresujący tryb życia.

Objawy nadciśnienia

Początkowo osoba zmagająca się z wysokim ciśnieniem krwi może odczuwać bóle głowy (zwłaszcza rano), zawroty głowy czy uczucie zmęczenia. Niestety te symptomy są bardzo ogólne i łatwo je przypisać innym przyczynom np.: przepracowaniu czy niewyspaniu. Dlatego też wiele osób nie zwraca na nie uwagi, a choroba rozwija się dalej.

Kolejnym etapem nadciśnienia są już poważniejsze objawy takie jak: duszność, zaburzenia widzenia (migotanie przed oczami), bóle w klatce piersiowej oraz obrzęki kończyn dolnych. W zaawansowanych przypadkach może dojść nawet do udaru mózgu lub zawału serca.

Rozpoznawanie nadciśnienia

Najważniejszym sposobem rozpoznania wysokiego ciśnienia krwi jest regularne mierzenie go u lekarza lub samodzielnym przy pomocy tonometru. Jeśli wyniki przekraczają normę (120/80 mmHg) należy skonsultować się ze specjalistą i podjąć odpowiednie działania.

W celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie kilku dodatkowych badań – EKG, badania moczu oraz poziomu cholesterolu we krwi. Lekarz musi również zbadać pacjenta pod kątem ewentualnych uszkodzeń narządów docelowych np.: nerki czy oczy.

Leczenie nadciśnienia

Leczenie wysokiego ciśnienia krwi polega głównie na zmianie stylu życia oraz stosowaniu farmakoterapii. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe – ograniczyć sól, tłuszcze i cukier oraz zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Następnie ważne jest regularne uprawianie aktywności fizycznej (np.: jogging, pływanie czy joga) oraz unikanie stresu.

Jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanych efektów lub pacjent ma już zaawansowane nadciśnienie konieczna jest farmakoterapia. Leki na wysokie ciśnienie krwi są dostosowywane indywidualnie do każdego przypadku przez lekarza specjalistę. Najczęściej stosuje się inhibitory ACE, beta-blokery czy diuretyki.

Podsumowanie

Nadciśnienie to poważna choroba wymagająca odpowiedniej uwagi i leczenia. Warto pamiętać o regularnym badaniu ciśnienia krwi u lekarza oraz dbać o zdrowy styl życia w celu zapobiegania jej wystąpieniu lub pogorszeniu stanu zdrowia. Jeśli jednak zostaniemy zdiagnozowani z tym schorzeniem należy skrupulatnie stosować się do poleceń medyków aby utrzymać je pod kontrolą i cieszyć się dobrym samopoczuciem.